Imbolc / Hromnice

Oslava Imbolc a hromnic

Jak slavím a proč slavím Imbolc či chcete-li svátek Hromnic na začátku února?

 

Před pár lety jsem poprvé slyšela o těchto svátcích. Jasný, svátek Hromnic máme všichni napsaný v kalendáři, ale kdo se skutečně zajímá, co to vlastně znamená? Já už teď ano, ale dřív jsem to tak také neměla. Prostě čas běžel, jaro střídalo léto, pak zase podzim, zimu, oslavy Nového roku a tak furt nějak dokola. A každý rok jsme ještě k tomu starší, no kdo by se tím chtěl více zabývat. Spíše zastavit čas by to chtělo..

 

Už ani nevím proč, zřejmě mateřství to způsobilo, že jsem si před pár lety začala najednou všímat lidí, kteří slaví svátky z kola roku a snažila jsem se pochopit proč to dělají, proč tomu dávají takový význam. Začala jsem více sledovat jednotlivá roční období, sledovat chování přírody, svoje vnitřní pochody a vnímání a srovnávat to s příběhy a popisy lidí na jednotlivé svátky kola roku. Musím konstatovat, že čím více vnímám cykly přírody, tím více mi to dává všechno úžasný smysl.

 

Teď například slavíme svátek Imbolc, neboli Hromnice. Hromnice = o hodinu více. Už se nám prodlužují dny, ačkoli je venku stále zima, už je tu první předzvěst jara. Všimli jste si, že v tomto období vždy rázem na pár dní oteplí? Třeba teď máme venku 10 stupňů, přitom ještě před týdnem mrzlo. Imbolc přichází, aby nám připomněl, že jaro už je za humny. Sněženky začínají rašit, rodí se první jehňátka. Ale nenechme se mýlit. Ještě přijdou kruté mrazy a sníh a jaro nám začne až koncem března. A tak je to vždycky. Imbolc, svátek kdy si připomínáme příchod slovanské bohyně Zory, připomíná takové ty první sluneční paprsky, první známky toho, že se v Zemi začíná něco dít, ale vše je ještě pod povrchem. Semínka se připravují na své klíčení. V naší mysli se objevují nápady a zážeh energie na jejich realizaci.

 

Imbolc je úžasná doba na to, abychom doma vyvětrali, uklidili, vymetli – symbolicky vyhnali zimu a temnotu ze svých domovů a zapálili svíčku na znamení slunce, které se nám začíná pomalu vracet.

 

Tento svátek miluju. Letos, stejně jako minulé roky, jsem otevřela všechny okna v našem domě, i v kanceláři, pořádně vyvětrala, uklidila, umyla okna a na závěr večer zapálila v každém pokoji svíčku jako symbol přicházejícího slunce. Je to krásný zvyk a věřte, že i s fyzickým pohybem, zároveň provětráte svoji mysl a dáte ji novou svěží předjarní energii. Tak směle do toho.

 

Nově letos připravuji oslavu svátků kola roku pro celé rodiny. Oslavíme společně venku v Třebíči jarní rovnodennost, letní slunovrat, podzimní rovnodennost a zimní slunovrat. Mrněte na AKCE.