Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Oslava letního slunovratu, 20.6. od 15 hod.

20.6.2021 / 15:00 - 19:00

O
Oslava podzimní rovnodennosti

Milé ženy, muži, dětičky,

v neděli od 15 hod. se můžete přidat na společnou oslavu Slunovratu na zahradě Chaloupek v Třebíčí. Budeme dělat společný oheň a naladíme se na přicházející léto, období prázdnin, vodních radovánek a setkávání.

Na ohýnku si pak můžeme opéct, co si kdo donese. Společně si potom zabubnujeme a zazpíváme, odvážnější z nás se potom mohou smočit a očistit v nedaleké řece.

Pro děti nachystáme obrázky na vymalování a nějaké to tvoření.

V okamžiku, kdy se Slunce přikloní na své dráze nejblíže Zemi, a dosáhne tak nejsevernějšího bodu své dlouhé cesty, začíná u nás astronomické léto. Během tohoto období, které je označováno jako letní slunovrat, se nikdy v noci úplně nesetmí. Objevuje se tzv. astronomický soumrak, na první pohled noc, ale hvězdy jsou vidět špatně. Společně oslavíme přicházející léto, které umožní dozrání plodů a dáme hold dvěma živlům – ohni a vodě.

Podle slovanských tradic se právě v tento čas Slunce představované bohem Dažbogem, synem Svarogovým, dospěje ke svému vrcholu v pouti oblohou. Konají se slavnostní obřady, lidé skáčou přes oheň a mohou se účastnit nočních koupelí.

S sebou: v pátek různé občerstvení na ohýnek a na společný stůl, hudební nástroje všeho druhu (bubínky, různá štěrchadla..).Sušené bylinky jako obětiny.

Cena: dobrovolný příspěvek (někdo vezme více jídla, někdo zase přispěje financemi..)

Hlašte prosím účast pomocí FB události či na e-mail: zuzana.zateckova@novystart.com (ať víme přibližný počet lidí). Díky, těší se Zuzka Žatečková

Podrobnosti

Datum:
20.6.2021
Čas:
15:00 - 19:00
Cena:
O
Štítky Akce:

Místo konání

Zahrada u řeky v Třebíči
Brněnská 723
Třebíč, Vysočina 67401 Česká republika
+ Google Mapa
View Místo konání Website

Pořadatel

Zuzka Žatečková
Telefon
775080805
Email
zuzana.zateckova@novystart.com