Jsem hrdá na to, že jsem v tomto životě ženou. Konečně. A že to trvalo. A díky Bohyni za to, že jako žena žiju v České republice. Žít v muslimských zemích, asi bych se tak neradovala.. je mi jejich žen opravdu, opravdu líto.. doufejme, že jejich kultura taky dospěje k tomu, že se ženy budou oslavovat a ne týrat. Jsme přeci dárkyně života, pečovatelky, nádherné bytosti.. Bohyně! Vzpomeňme si na řecké bohyně Athénu, Afroditu.. pokud zabrousíme k nám, tak třeba Věstonickou Venuši.. ženy byly dříve oslavovány.. jaká škoda, že dnes se ženy za své vnitřní poklady spíše stydí..
Proč jenom v dnešní době neoslavujeme ženství a zapomínáme na tyto bohyně? Z mého pohledu je to tím, že žijeme v mužském světě, ve světě, který je založen na mužských principech jako výkonu, technologiích, neustálému vývoji, tlaku, násilí, moci.. a jsou toto ženské principy a hodnoty? Určitě ne, naše hodnoty jsou úplně jiné a byly bohužel velmi utlačeny těmi mužskými. Není však všem dnům konec. Záleží jen na nás, samotných ženách, jak se k tomu postavíme a jak si sami sebe budeme vážit a jak se budeme vracet k posvátnému ženství, nikdo jiný to za nás nezmění, jen my samy.
Otázka ženství se zase pomalu krůček po krůčku dostává do popředí. Ženy se prosazují v politice, je mnoho ženských kapel, spousta žen se vydalo na dráhu bylinářek, léčitelek, kouček.. pro ženy je tato doba velkou šancí.. Začalo to už vlnami feminismu, kdy si ženy konečně uvědomily, že mají také svá práva. Ty velké celospolečenské vlny feminismu tu byly už tuším 3 v historii, posun to jistě mělo, ale pořád jako by to nebylo ono.. dnešní radikální feministky podle mě bojují špatnými zbraněmi, bojují totiž zbraněmi mužskými, takže tento boj nemůžou nikdy vyhrát. Ženám v podstatě ani boj nepřísluší, měly bychom přinášet do života radost, lásku, pohodu, klid, souznění, kreativitu, umění místo boje a přetahování se o moc a o to, kdo že to má pravdu.
My, ženy, máme oproti mužům obrovskou výhodu a to je, že jsme spojeny daleko více s naší matkou Zemí a toho bychom si měly cenit a uvědomovat si tyto dary. Umíme z ní například daleko lépe čerpat energii, díky menstruačnímu cyklu umíme každý měsíc obnovovat svoji vlastní energii a každý měsíc začínat znovu a znovu.. rozumíme lépe přírodě a přírodním zákonům. Pokud umíme naslouchat naší intuici, dokáže nás v životě také dobře vést, aby se nám dařilo. A intuici má každá z nás, jen ji začít naslouchat..
Vzpomínám na den, kdy jsem dostala první menstruaci. Stalo se to na táboře..dobře mi nebylo, ale byla jsem vnitřně opravdu šťastná, protože jsem věděla, že se ze mě tím okamžikem stala Žena! Jenže tento pocit se nedal s nikým sdílet, bylo to u nás v rodině tabu a celkově ve společnosti. Pšššt! Menzes, krámy! Fuj! O tom se přeci nemluví! Přitom menstruaci prožíváme v době plodnosti téměř všechny vždy jeden týden v měsící, je to tak častá záležitost v životě ženy, že mě až udivuje, jak se mohlo toto téma dostat tak snadno do škatulky tabu. Až moje malá dcerka jednou dostane menstruaci, tak to spolu pořádně oslavíme! Bude to její den a chci, aby na to vzpomínala do konce života jako na radostnou událost. Půjdeme třeba spolu na nákupy, do kavárny na pohár, posedíme a všechno probereme a tento okamžik rozhodně oslavíme. Ideálně i v kruhu dalších podobně smýšlejících žen. Kdyby si prošla ještě rituálem Menarché, což je rituál proměny dívky v ženu, bylo by to úplně nejlepší. Bude přeci Ženou! Do té doby, než se stane matkou, tak to pro ni bude největší životní změna! Bude každý měsíc menstruovat, bude moci pracovat se svojí silnou proměňující se energií, bude plodnou ženou..
Menstruace je doteď brána jako něco, co je nám na obtíž, co nás jednou za měsíc vyhodí ze zaběhnutého rytmu, přeruší plány.. Všechny ženy do jedné by měly vědět, že menstruace je posvátný dar, který nám byl dán, aby z těla každý měsíc mohlo odejít všechno nepotřebné, a po skončení mohly přijít zase nové věci. Menstruace je taková malá smrt. Podívejme se na menstruaci z pohledu čtyř archetypů žen, které máme každá v sobě.
Ženský cyklus
Menstruační fázi se říká fáze Stařeny. Stařeny pro to, protože v této fázi dokážeme být nejblíže k sami sobě. Bolesti a horší nálada nás většinou také nevědomky a přirozeně přimějí k tomu, abychom se stáhly více do sebe a věnovaly se hlavně sami sobě, svým myšlenkám a pocitům. Ideální je relaxovat, odpočívat či meditovat. Toto období je jako období zimy, kdy příroda odpočívá a nabírá novou energii. Tato fáze je ideální dobou, kdy můžeme vnitřně zrekapitulovat vše, co jsme za uplynutý měsíc prožily, propustit a smířit se s tím, co již nepotřebujeme a promyslet nové věci, nové plány na další období.
Stáhněme se tedy do sebe, první dny menstruace doporučuji si vzít volno v práci, děti dát na hlídání manželovi či rodině a starat se jen o sebe – číst si, poslouchat hudbu, skouknout zajímavý film. Menstruace je malá smrt, neoplodněné vajíčko opouští naši dělohu. Uvědomme si tuto skutečnost a pokusme se během této doby odprostit od věcí, které už v životě nepotřebujeme. Odpusťme, nelpěme, věci, které neovlivníme, nechme odejít společně s naší menstruační krví..
Po zimě nastává jaro a po fázi čarodějky nastává fáze Panny. V této fázi híříme nápady a aktivitou, chceme být ve společnosti, bavit se. Je to fáze probouzícího se jara. Většina žen se v této fázi cítí nejlépe, protože jsme nejvíce podobné mužům a jejich nastavení a tudíž perfektně ladíme s nastavením dnešního světa. Nedělá nám problém vysoký výkon, jdeme rády do společnosti a s ostatními lidmi, cítíme se jako znovuzrozené.
Tato fáze je ideální na realizaci čehokoli, protože jsme plné síly a energie. Nesmíme ale nic přepísknout, a tak jako oheň v sobě skrývá aktivitu i pasivitu, tak ani v této fázi bychom neměly předcenit své schopnosti a měly bychom si umět třeba po celém upracovaném dni taky chvíli odpočinout (tak jako to dělají muži 🙂 – my jim za to nadáváme, ale oni to dělají dobře. V práci jedou na plný výkon a doma odpočinek. Proč my si jenom neumíme také po aktivní fázi dne trochu odpočinout?
Vrcholem této aktivní fáze je potom doba ovulace, tzn. kolem 14-15 dne cyklu, kdy z fáze Panny přecházíme do fáze Matky. V této fázi jsme nejvíce ženami v pravém slova smyslu a také jsme pro muže nejvíce přitažlivé. Je to dáno zřejmě z přírody, kdy samička vědomě či nevědomě v dobách říje, ovulace přivábí co nejvíce samečků. Vá fázi matky máme stále hodně energie, ale ta se přesouvá z individuálního výkonu spíše do roviny společenské, kdy se rády pohybujeme ve společnosti podobně smýšlejících lidí, ať už je to rodina, přátelé, pracovní kolektiv, jsme velmi družné až koketní, do popředí jdou taky typické mateřské vlastnosti jako je péče a starost o druhé.
Tato fáze je ideální pro uskutečňování různých druhů setkání a stmelování vztahů, umíme se daleko lépe vcítit do pocitů druhých než kdy jindy. Fáze matky odpovídá letnímu období.
Po létu nastává sychravý podzim a po fázi matky nastává fáze Čarodějky či Královny, kterou má ráda málokterá žena, dokonce se tato fáze nazvala lékařsky Premenstruační syndrom. Jako bychom byly nějaké nemocné.. Časté výkyvy a změny nálad jsou způsobené klesající hladinou ženských hormonů, jsme v této fázi velmi nestabilní, zranitelné, také velmi sebekritické k sobě a k okolí. Jestli jsme se celý měsíc držely, abychom neseřvaly manžela za odhozené svršky na gauči, tak v této fázi už to prostě nevydržíme a vybuchneme. Snadno se necháme vytočit, jsme velmi náladové a podrážděné.
Ve fázi čarodějky není vhodné věci navenek řešit, protože jsme pod vlivem emocí a nedokážeme úplně dohlédnout důsledky. Já sama jsem si vědoma mnoha svých přešlapů, zbytečných hádek, když jsem se ocitla v této fázi a měla jsem nutkání něco řešit. Opravdu to není zapotřebí. Tuto dobu můžeme naopak využít k tomu, abychom byly kreativní a zahloubaly se do umění, ať už je jakékoli. Můžeme psát, zpívat, tančit, plést svestr, šít si kostým na orientální tance :), zkrátka všechno, kam nasměřujeme naši přebytečnou energii místo toho, abychom si to na někom zbytečně vylily a pak toho litovaly.
Měsíční cyklus je 29 dní a kousek, ženský cyklus průměrně 28 dní. Náhoda?
Stejně jako ženské archetypy ovlivňuje také ženy velmi MĚSÍC – LUNA. Napsala jsem ho výrazně pro to, protože pro nás výrazný je. Měsíc dokáže hýbat oceánem formou přílivu a odlivu, tak si nemyslete, že nedokáže hýbat také s námi. Dokáže, a jak.. Měsíční fáze trvá něco málo přes 29 dní. Ženský cyklus podobně. Že by náhoda? Věřím na to, že náhody neexistují a v tomto případě už vůbec.
Cykly měsíce fungují podobně jako ženský cyklus. Je novoluní, dále měsí přibývá až do úplňku, potom zase ubývá až do novoluní. Ideální je, když máme náš cyklus srovnaný s měsícem, tj. v době novoluní menstruujeme a v době úplňku ovulujeme. Měsíc nám v každé fázi dodává potřebnou energii, když měsíc ubývá (fáze čarodějky, šamanky), také nám ubývá energie a stahujeme se do sebe, období novoluní je nejlepší pro meditace a relaxaci a když měsíc přibývá (fáze panny a matky), tak nám také přibývá energie a úplňkem vrcholí.
Pokud je to jen trochu možné, tak když je úplněk, tak spěte nahé a nechejte na sebe měsíc svítit, ideálně, když máte třeba zahradu, tak vyjít nahé na zahradu a nechat se nabýt energií měsíce.
Ženství z pohledu živlů
Další neméně zajímavou kapitolou pro oblast ženství jsou živly – oheň, země, vzduch a voda. Živly nás taktéž ovlivňují, některé nás ovlivnují více, některé méně, ale abychom mohly být vyrovnané, je potřeba se dozvědět o všech jejich kvalitách a naučit se v sobě zpozorovat jejich projevy, přinese nám to do života mnoho nového poznání.
Země a voda patří spíše k ženskému principu zatímto oheň a vzduch k mužskému. Teď tu krátce popíšu jednotlivé živly a sami sebe určete, zda jste více v ženských či mužských energiích.
Element země
U tohoto elementu je důležité zakořenění, uzemnění (používáme, když se opijeme – musíme se uzemnit) a tak to přesně funguje i bez alkoholu a drog, je potřeba se zastavit a uzemnit se. Setrvat. Naše nejdůležitější orgány jsou děloha a vagína, oba směřují k zemi (oproti mužským orgánům), máme přizozené tendence si sedat. Idální je to potom v přírodě, hezky si sednout na palouček a nechat v sobě prodit energii ze země. V naší děloze sídlí obrovské množství energii, proto bychom na ní neměly zapomínat, ale naopak si ji často připomínat a s láskou o ni pečovat. Choďme tedy často do přírody a sedejme si, odpočívejme a vnímejme přírodu. I ve stoje si můžme představovat, že veškerá nepotřebná energie odchází z našeho těla směrem dolů nohami do země, země si jí zase přemění jak potřebuje. Pak zase můžeme ze země směrem od nohou nahoru čerpat energii novou.
Na fotografii s mými Arabkami z Vysočiny a kostýmy na choreografii Raks Afrika – tanec země.
Element ohně
V podstatě by se dalo říci, že muži jsou nejčastěji v elementu ohně, který značí sílu, vášeň, aktivitu, moc, boj, agresivitu, ale také pasivitu. Oni makají v práci a doma chtějí odpočívat, přirozeně pracují s energií ohně. Narozdíl od toho my makáme v práci a potom také doma, na zahradě, máme milióny aktivit a koníčků a chceme všechno zvládat perfektně. A pak sebe trestáme, když to všechno nezvládáme. Někdy to vede až do vyčerpání a to určitě není dobře.
Abychom mohly dobře splynout s elementem ohně jakožto naší aktivní částí, musíme jako muži také přijmou pasivní část tohoto elementu a stejně tak, jak někdy koukáme bezhnutí do ohně, tak i v běžném životě si dopřát tento odpočinek a nicnedělání. Ženy, které chtějí dělat v životě hlavně kariéru, zapomínají na to, že jsou ženy.. a lidstvo potřebuje ženy s energií ženského ohně, ne mužského. Oheň má také spirituální náboj, používá se při očistných rituálech, vemte si jenom svíčku, kterou zapalujem na hřitově zemřelým nebo v zimních večerech pro příjemnou náladu. Šamani potom s ohněm pracují při různých očistných rituálech.
Na fotografii s mými Arabkami z Vysočiny a kostýmy na choreografii Power of woman (Síla ženy) – choreografie vznikla jako reakce na sebevraždu mé kamarádky.
Element vzduchu
Tento element má co dočinění s čakrou srdce a také krční čakrou, tzn. že se vyznačuje komunikací, kreativitou, propojení se zvukem, hudbou, pohybem. Vzduch v sobě obsahuje také naši hravou a nespoutanou část. Ovšem aby byla energie vzduchu opravdová a kvalitní, tak musí disponovat silou srdce, tzn. že pokud s někým hraju nějaké svoje hry, manipuluji s ním atd., tak se pohybuji právě pouze na té povrchní nekvalitní úrovni.
Kdežto když je tato hravost, nespoutanost, vyživovaná našim dobrým srdcem a dobrým úmyslem, tak její projev navenek ve formě hudby, tance, malování apod. něco skvělého, co může prospívat jak nám, tak také okolí. Už jenom samotné slovo je začátek tvoření, tím, že něco vyslovíme, už tvoříme a záleží jen na nás, co chceme ve svém životě tvořit a stvořit.
Na fotografii s mými Arabkami z Vysočiny a kostýmy na choreografii Medusa´s Fury (medůzí hněv) – tanec se závoji – tanec vzduchu.
Element vody
Voda jakožto ženský element je především o intimitě, sexualitě, smyslnosti. Spojuje nás s dualitou, ale také se strachem. Například bolesti v oblasti ledvin jakožto čističe organismu znamenají ukryté strachy. Při vyčerpanosti cítíme také často bolesti v bederní oblasti. Voda má schopnosti otevření starých zámků, pro vodu je příznačné, že bychom měly nechávat věci plynout, dávat jim volný průběh. Když si představíme řeku, tak voda v ní má před sebou nespočet překážek, někde se chvíli zarazí, někde trochu zrychlí, přizpůsobuje se okolí, ale stále plyne dál a tak by měl plynout i náš život.
Nejdůležitější kvalitou vody jsou emoce, které jsou nástrojem toho, jak poznat, co se nám líbí či nelíbí. Můžeme se někdy cítit emočně paralyzované, ale emoce jsou pro nás vždy dobré, jen je potřeba jim dát průchod jako té řece, na chvíli se rozbouří, poté zase zklidní. Ideální je, když svoje emoční projevy dokážeme vědomě sledovat, získáme tím velký nadhled a hádky se potom nemusí třeba vytečně moc vyhrotit. Voda také sbírá po své cestě informace a učí se, je to element neustálého rozvoje.
Znovunalezení ženství
Z toho, co jste si přečetly je asi všem jasné, že ženství není jednoduchá záležitost. Zvlášť když jsme ho v sobě tolik potlačily. Také já jsem stále v procesu učení a rozvoje svého ženství. Nejde chtít zázraky na počkání, ale můžeme začít postupnými kroky v sobě odhalovat skryté poklady. Já začala tím, že jsem si začala psát tak trochu jiný deníček, kde si každý den vedu tyto záznamy: datum, den cyklu, fáze měsíce a k tomu napíšu stručně, co jsem daný den prožívala, jaké jsem měla pocity, jak se mi spalo, co se mi třeba zdálo v noci na tento den. Tyto záznamy si píšu už již asi půl roku a je velmi zajímavé sledovat, jak v jednotlivých fázích cyklu se mi opakují podobné pocity, záležitosti. Dalo mi to tedy větší náhled na situaci a rozhodně větší porozumnění sama sobě, protože jsem se někdy v sobě opravdu nevyznala.
Teď třeba vím, že v premenstruační fázi mám děsné chutě na sladké a já si to v klidu dovolím, protože vím, že mě to za pár dní zase přejde, nebo mám sklon se rychle vytočit a brát si věci moc osobně, tak se zdržuji toho, abych něco urychleně řešila, jako mám ve zvyku, ale řeknu si, že to nechám chvíli uležet, promyslet a až bude líp, tak se k tomu vrátím. Samozřejmě se mi stále stává, že se třeba ve fázi čarodějky pohádám s manželem a protože jsem zrovna v emocích, tak mám před očima rudo, ale až se to zklidní, tak si zase nic nevyčítám, protože vím, že jsem se jenom potřebovala vyventilovat, tak si na to prostě dám na příště pozor. Těch věcí, když se začnete trochu vědomě pozorovat je opravdu hodně, máme se pořád co učit.
Protože mě tato oblast moc zajímá, hodně jsem přečetla, viděla, absolvoval skvělý seminář Probuzení ženy a mnoho dalšího, tak jsem se rozhodla, že si tyto nabité informace nenechám jenom pro sebe, ale budu je šířit mezi další ženy dál, třeba to někomu může pomoci, jako to pomohlo mě. Pořádám tak od podzimu 2016 ženské úplňkové kruhy v Třebíči, kde se s ženami scházíme a převážně sdílíme naše radosti a strasti života, léčíme svoji ženskou duši, vzájemně se v tomto procesu podporujeme. Vedu též rituál menarché (přechod dívky v ženu) a další přechodové či jiné ženské rituály. Více ZDE. Sledujte můj blog.