Jak na potratový rituál, moje vlastní zkušenost (video)

Možná jste také vy přišly o miminko a hledáte možnosti, jak se s tím lépe vyrovnat. Okolí třeba ani nic netuší nebo tuší, ale dává vám najevo, že „to“ byl prostě jen plod, který odešel a jede se dál.. Osobní prožitek je ale o dost složitější a okolí vlastně ani netuší, jakou vnitřní bolest a prázdnotu prožíváte. Čekaly jste miminko, těšili si nebo si naopak dělaly starosti, jak to zvládnete. Ten malý človíček byl nějakou dobu součást vás samé a najednou je pryč, už tam není. Všechno je rázem jinak. Cítíte obrovskou prázdnotu, jako by vám někdo vyrval srdce z těla. A navenek musíte fungovat, chodit do práce..

Kolem vás se shlukují spokojené maminky se svými dětmi a připomínají vám každou chvílí tuto smutnou událost. Možná už i vy máte své starší děti, o které je potřeba se starat, tak není přeci důvod zoufat..

Když jsem já poprvé neplánovaně potratila, byl to pro mě šok. Hledala jsem všude možně informace, abych přišla na to, co a proč se to stalo, abych to dokázala nějak zpracovat a přijmout. Ta vnitřní prázdnota byla nesnesitelná. Nějak jsem s tím nedokázala dál žít jako by se nic nestalo..

Všechny ženy, se kterými jsem na téma potratu zabrousila, nějak zvláštně mlčely. Zjistila jsem, že minimálně polovina mých známých a kamarádek tuto zkušenost mají taky, ale vůbec o ní nechtějí mluvit, zakopaly ji hluboko v sobě.

Jenže to já jsem nechtěla. Věděla jsem, že si toto téma musím nějak zpracovat, abych mohla dát normálně žít. Až jsem narazila na informace o potratovém rituálu, načetla jsem si nějaké základy a rok po svém prvním potratu jsem si rozlučkový rituálek udělala. Od té doby uplynulo spoustu vody a já mám za sebou už třetí rozlučkový rituál.

Na základě mého článku se mi ozývají ženy a ptají se na podrobnosti – jak si rituál udělat v bytě, jak mají postupovat, jak to mají celou záležitost přijmout.

Rozhodla jsem se, že o tom natočím podrobné video. Proces jeho vzniku nebyl jednoduchý, točila jsem ho neplánovaně na několikrát a věřím, že tato poslední verze je ta, co měla vzniknout.

Pokud budete mít nějaké otázky, nebojte se zanechat komentář na youtube či zde na blogu, může být prospěšný i pro ostatní ženy.

O svojí zkušenosti s třemi potraty jsem pak natočila separé video, které můžete shlédnout v dřívějším článku na téma: Moje zkušenost: mimoděložní těhotenství, spontánní potrat, IVF a náhradní rodinná péče.


Zvu vás do ženského kruhu na téma archetyp matky (7.9.2019, Třebíč), kde můžeme pomocí sdílení a dalších technik léčit naše porodní či potratové příběhy.

Tématu smrti a (nejen) potratům se pak budeme věnovat na dalším ženském kruhu na téma archetypu čarodějky (7.11.2019, Třebíč), jste srdečně zvané i na toto setkání.

Netroufáte si na to, abyste si sama vedla potratový rituál? Ráda vám ho povedu či jiná sestra kněžka, která to k vám bude mít blíže. Stačí se ozvat.

A teď už slíbený potratový rituál: